Dabar esate » Prieskoniai   Grįžti atgal  Sveiki užsukę ;)  Grįžti atgal

Garstyčios

Garstyčios - tai vienmečiai prieskoniniai augalai. Jos yra dviejų rūšių: baltosios (kitaip vadinama geltonosiomis) ir rudosios (Azijos).

Garstyčios

Tai vienas seniausių prieskonių. Garstyčios Kinijoje buvo žinomos dar prieš 3000 metų. Senovės Romoje ir Graikijoje garstyčių grūdeliai buvo aukojami dievams, vėliau, IX a., Prancūzijos vienuolynuose iš jų jau buvo gaminami padažai, kurių galėjo paragauti ir paprasti mirtingieji. Būtent prancūzų dėka kulinarinis pasaulis ir praturtėjo daugybe garstyčių rūšių.


Naudojimas:

Maistui garstyčios naudojamos labai dažnai ir yra vienas sveikiausių prieskonių.

Garstyčios suteikia patiekalui nepakartojamo aromato bei sulaiko sultis.

Garstyčių lapeliais gardinamos salotos, juos galima troškinti ir virti, patiekti kaip garnyrą prie mėsos ir žuvies patiekalų. Garstyčių lapų parduodama daugelyje Europos parduotuvių ir jie laikomi puikiu prieskoniu.

Tiek garstyčių milteliai tiek grūdeliai tinka troškinant įvairią mėsą, konservuojant daržoves, grybus, tinka sriuboms, salotoms bei padažams.

Garstyčias reikia dėti į jau paruoštus patiekalus ir padažus, nes virdamos jos netenka stiprumo.

Garstyčių aliejus - yra ypač naudingas, nes jame yra polinesočiųjų riebiųjų rūgščių, kurios mažina širdies kraujagyslių, aterosklerozės, tromobozės vystymąsi ir stabdo uždegiminius procesus. Be to, jis turtingas A, D (jo garstyčių aliejuje 1,5 karto daugiau nei saulėgrąžų) ir E vitaminų, taip pat natūralaus antioksidanto, kuris stabdo vėžio vystymąsi, normalizuoja medžiagų apykaitą, stimuliuoja lytinę funkciją ir lėtina senėjimo procesus.

Visiems gerai žinomos garstyčios gaminamos iš garstyčių miltelių įdedant į juos augalinio aliejaus, acto, cukraus, druskos ir prieskonių. Geros kokybės garstyčios yra aitraus ir aštraus skonio, nekarčios ir nerūgščios, neturi būdingo augalui specifinio kvapo. Kokybiškas produktas neturėtų kvepėti actu, turi būti tirštos vienalytės konsistencijos.

Garstyčių milteliai - jie labai patogūs naudoti. Prieš valgant šiuos miltelius reikia sumaišyti su šaltu vandeniu. Sumaišius su vandeniu, iš garstyčių sėklų išsiskiria aliejus, kuris garstyčioms suteikia joms būdingą skonį. Po kurio laiko aromatas išnyksta, todėl kiekvieną kartą galima pasigaminti šviežių garstyčių. Patiekiamos jos su šaltai rūkyta mėsa. Garstyčių milteliai taip pat tinka salotų pagardams, sūrių padažams, majonezams gaminti, o dėl gan aštraus skonio jų reikia labai mažai. Norint pagaminti garstyčias iš miltelių, reikia sumaišyti lygiomis dalimis šalto vandens ir garstyčių miltelių, palikti 10 min., kad garstyčios nusistovėtų, ir tik tuomet naudoti.

S k a i t y t i  t o l i a u  »»