Dabar esate » Prieskoniai   Grįžti atgal  Sveiki užsukę ;)  Grįžti atgal

Vanilė

Vanilė yra antras pagal brangumą prieskonis (po šafrano). Ko gero kilo abejonių: juk pakelis vanilinio cukraus kainuoja visai nedaug... tačiau, vertėtų neužmiršti, kad vanilinis cukrus, vanilinas, vanilė, vanilės ekstraktas ir vanilės aromatas - visiškai skirtingi gaminiai.

• Vanilinis cukrus yra pigiausias iš vanilės gaminių. Jo gamyba labai paprasta, cukruje 2-3 savaites palaikant perpjautų vanilės augalo ankščių arba pupelių, kurios vėliau išimamos ir lygiai taip pat naudojamos dar kelis kartus. Tokį cukrų nesudėtinga ir pačiam pasigaminti namuose.

• Vanilinas - organinis cheminis junginys, kuris yra pagrindinė vanilės aromatinė medžiaga. Gali būti natūralus arba dirbtinis. Grynas sintetinis vanilinas išgaunamas nuo XIX a. (cheminė formulė C8H8O3). Tai bespalviai adatos formos kristalai.

• Vanilė - tai iš vanilės augalo (lot. Vanilla planifolia) ankščių gaminamas prieskonis. Čia jau tikras natūralus produktas gurmanams. Vanilės kvapą lemia keli šimtai aromatinių medžiagų, o vanilinas - tik vienas iš jų.

• Vanilės ekstraktas (dar vadinama vanilės esencija) - aštraus skonio skystis, gaunamas vanilės ankštis užpylus 35% stiprumo alkoholio tirpalu (gali būti pridedama ir cukraus sirupo). Vieni šaltiniai teigia, kad vanilės ekstraktas aromatą išlaiko net 30 metų, kiti - kad jo galiojimo laikas beveik neribotas.

• Vanilės aromatas - tai pramoninė medžiaga. Joje visiškai nėra tikros vanilės.

Prieskoninė kvapnioji vanilė - Vanilla planifolia

Vanilės pavadinimas kildinamas nuo ispaniško žodžio vainilla („nedidelė ankštis”). Prieskoniams naudojamos maždaug 15 šio vijoklinio atogrąžų augalo rūšių. Daugiausiai vanilės tiekia Madagaskaras ir Reunjonas (tai už 800 km nuo Madagaskaro esanti Indijos vandenyno sala, priklausanti Prancūzijai).

Prekyboje prieskoninė vanilė paprastai skirstoma į meksikietiškąją ir Burbono vanilę (Burbonas - ankstesnis Reunjono salos pavadinimas). Europiečiai labiau mėgsta Burbono vanilę, amerikiečiai - meksikietiškąją, nors tradiciškai Meksikoje užaugintos ankštys laikomos kokybiškesnėmis (vanilė kaip delikatesas po pasaulį ir paplito būtent iš Meksikos).

Vertėtų žinoti!

• Nereikėtų padauginti šio prieskonio, padauginę vanilino, patiekalą sugadinsite – jis apkars.
• Nuo seno kvapioji vanilė buvo vertinama kaip vaistas, gydantis mažakraujystę.

Be to, vanilėmis patariama skaninti sausainius, pyragaičius, tortus, keksus, meduolius, pudingus, kremus, kisielius, kompotus, kakavos gėrimus, desertinius vaisių patiekalus, pieniškas sriubas, saldžiuosius padažus ir vaisių bei uogų drebučius.

Kai kuriose šalyse vanilėmis gardinama grikių ir manų košė bei grietinėlė.

Natūrali vanilė dažnai pakeičiama sintetine vanile – vanilės cukrumi, kuris yra pigesnis ir kurį gana patogu naudoti. Tačiau natūralios vanilės kvapas yra kur kas malonesnis nei sintetinės.

Be to, vanilė naudojama ne tik maisto gamyboje, jos aromatas neretai jaučiamas kvepaluose, oro gaivikliuose, kvapniose žvakėse, ja aromatizuojami cigarai ir turkiškas tabakas. Ji dažnai įeina į egzotiškų ir paslaptingų Rytų aromatų sudėtį, vanile pabarstomos net romantiškos gėlių puokštės.