Dabar esate » Virtuvės subtilybės » Įdomybės pasaulyje maisto ir mitybos tema

Arbatpinigiai - vykstantiems svetur

««  S k a i t y t i  p r a d ž i ą

Ispanijoje patys gyventojai arbatpinigių palikimą prilygina kyšininkavimui, bet iš turistų jų tikisi sulaukti: viešbučiuose, restoranuose ir baruose vertėtų palikti apie 5-10 proc. bonusą, o taksi: 10-15 proc.

Keliaujant po Portugaliją vertėtų žinoti, jog restoranuose arbatpinigiai jau bus įskaičiuoti į sąskaitą, tačiau reiktų palikti šiek tiek smulkių: 1proc. nuo sąskaitos. Tuo tarpu baruose ir taksi vertėtų sumą suapvalinti į viršų, o viešbučiuose palikti apie 5-30 proc. nuo sumos.

Prancūzijos viešbučiuose ir restoranuose irgi nereikės rūpintis arbatpinigiais: jie įskaičiuoti į sąskaitą ir sudaro 12-15 proc. nuo jos: vertėtų palikti nebent smulkių. Baruose sąskaita dažniausiai suapvalinama į viršų, o taksi vairuotojai tikisi sulaukti 10-15 proc. arbatpinigių.

Italijos restoranuose galimi du variantai: arbatpinigiai už aptarnaujančio personalo pastangas bus įskaičiuoti į sąskaitą arba jūs turėsite jų palikti patys. Abiem variantams galioja ta pati taisyklė – vertėtų palikti 10 proc. nuo sąskaitos. Tada į jus niekas nežiūrės kreivai. Kitose vietose arbatpinigių palikti nereikia, nebent norėtumėte įrodyti savo dosnumą ir dėkingumą.

JAV ir Kanada arbatpinigių atžvilgiu aptarnaujančiam personalui yra tikrai rojus: čia bonusas už malonų aptarnavimą didžiausias. Blogiausiu atveju vertėtų palikti 10 proc. nuo sąskaitos, o brangesniuose restoranuose ši suma gali siekti ir 25 proc. Baruose vertėtų papildomai palikti 2-3 dolerius, o taksi vairuotojams pridėti papildomai 15 proc.

Rytinėje Europoje situacija kur kas palankesnė turistų piniginėms: restoranuose užteks palikti 10 proc. nuo sąskaitos. Taksi ar baruose palikti arbatpinigių niekas neįpareigoja, taip pat arbatpinigių nesitiki sulaukti ir gidas.

Važiuojant į Egiptą teks apsišarvuoti kantrybe ir pasirūpinti storesne pinigine: čia žmonės įpratę už kiekvieną, net ir menkiausią paslaugą gauti arbatpinigių. Nevertėtų žiopsoti, nes kiekvienas čia bando užsidirbti iš turistų – egiptiečiai išties apsukrūs. Iš užsieniečio stengiamasi išpešti tiek naudos kiek įmanoma: dažnai tenka mokėti ir du kartus. Patarnavimas ar pagalba čia įvertinama „bakšiš“, kuris sudaro 5-15 proc. Viešbučiuose aptarnavimas įskaičiuotas į sąskaitą, tačiau vertėtų palikti dar 5 proc. Prieš įsėdant į taksi vertėtų iš anksto susitarti su vairuotoju dėl kelionės kainos – kitaip suma jus gali netikėtai nustebinti. Nors europiečių kultūroje dosnumo demonstravimas laikomas teigiamu ženklu, kai kuriose kituose kontinentuose jo demonstruoti nevertėtų.

Australijoje ir Naujoje Zelandijoje arbatpinigių etiketas radikaliai skiriasi nuo anksčiau aptartų šalių: kas kitur priimtina, t.y. arbatpinigiai, čia laikoma įžeidimu. Logika paprasta: palikdami arbatpinigių, aptarnaujančiam personalui jūs duodate suprasti, kad jis uždirba nepakankamai, todėl papildomas „bonusas“ čia traktuojamas labai neigiamai. Tačiau kai kuriose vietose, pvz. Auksinėje Pakrantėje ši tradicija jau baigia prigyti. Keliaujant po šias šalis nevertėtų sukti galvos dėl arbatpinigių palikimo viešbučio darbuotojams ar gidams, tačiau važiuojant taksi galima pasakyti vairuotojui, kad jis sau pasilaikytų grąžą.

Štai atėjo laikas ir norintiems keliauti į Japoniją: nors už bilietą sumokėsite nemažai, išvis neteks rūpintis dėl arbatpinigių. Kaip ir Australijoje bei Naujojoje Zelandijoje, sąskaitos apvalinimas, grąžos palikimas ar kitoks „bonusas“ nuo sąskaitos gali būti įžeidžiantis.