Dabar esate » Virtuvės subtilybės » Įdomiosios mokslininkų išvados

Fetos sūris naikina ligas sukeliančias bakterijas

Didžiosios Britanijos mokslininkai nustatė, jog fetos sūris Žodynas | Terminai veikia kaip natūralus antibiotikas.

Pasirodė, jog graikiškame fetos sūryje yra ypatingų pieno rūgšties bakterijų.

Būtent šios bakterijos gamina medžiagas, vadinamas bakteriocinais, kurie naikina ligas sukeliančias bakterijas. Tačiau pernelyg didelis bakteriocinų kiekis žmogaus organizme gali sukelti apsinuodijimą. Taigi gydytis fetos sūriu vis dėlto reikėtų saikingai.

O nežinantiems, šis tas įdomaus fetos sūrį:

FETA sūris - tai paprastai avių pieno sūris, tačiau gali būti ir tik ožkos (gaminamas Turkijoje) arba maišytas karvės ir ožkos, karvės ir avies, ožkos ir avies pieno. Sūris kilęs iš Graikijos.

Tai sūryminis sūris, – taigi, brandinamas sūryme keletą mėnesių. Pagamintas sūris neturi žievės, yra minkštos tekstūros, su netaisyklingomis skylutėmis. Skonis pasižymi itin pikantišku skoniu, sūriai rūgštus.. Maksimali sūrio drėgmė yra 56%, o minimalus riebumas – 43%, rūgštumas varijuoja nuo 4.4 iki 4.6.

Šis sūris buvo minimas jau Bizantijos imperijoje ir tada vadintas prosfatos sūriu. Manoma, kad jis atsirado Kretoje, bet vėliau paplito visame Bizantijos imperijoje. XV a. italai aiškiai aprašė jo gamybos technologiją, mirkant sūryme. Fetos pavadinimas Graikijoje paplito XVII a. ir atėjo iš italų kalbos fetta („riekelė“).

Beje, pagal sertifikatą, tik graikiškas sūris yra tikrasis FETOS sūris.

FETA sūris | Graikiški sūriai