Dabar esate » Virtuvės subtilybės » Ką vertėtų žinoti valgant

Patarimai braškių valgytojams

• Valgykite prinokusias tamsiai raudonas ir šviežiai nuskintas uogas – nors ir vilioja nokstančios braškės, tačiau pusžalių vertė nedidelė.

• Geležį iš žemuogių ir braškių organizmas pasisavins geriau, jeigu uogų sėklas sutrinsite.

• Braškes valgykite su grietinėle, kefyru, jogurtu ar pasukomis, tuomet organizmas geriau pasisavins A ir E vitaminus.

• Rinkdami uogas iš lysvės, palikite žalią uodegėlę, tuomet jos ilgiau išliks šviežios.

• Braškes laikykite kambario temperatūroje, o ne šaldytuve – uogos bus aromatingesnės.

• Uogas geriau užšaldykite šaldiklyje nei virkite uogienę.

• Po braškių sezono padaugėja susirgimų askaridoze (ūkininkai, auginantys braškes, tręšia jas neperdegusiu mėšlu, kuriame išlieka askaridžių kiaušinėliai, kurie užkrečia dirvožemį, o nuo jo užsikrečia uogos), todėl prieš valgydami braškes kruopščiai nuplaukite tekančiu vandeniu, o vėliau uogas suberkite į kiaurasamtį ir perpilkite jas verdančiu vandeniu, tuomet visi askaridžių kiaušinėliai tikrai žus.

• Vaikams iki vienerių metų braškių valgyti nereikėtų duoti.


Be to, vertėtų prisiminti, kad visgi braškes gali valgyti ne visi!


• Alergija braškėms pasireiškia burnos gleivinės niežėjimu, dilgčiojimu liežuvio, lūpų, gomurio patinimu, kartais akių niežuliu, sloga ar čiauduliu.

• Braškės gali išprovokuoti odos ligas (dilgėlinę, kontaktinį dermatitą), astmos paūmėjimą.

• Galimi ir stiprūs pilvo skausmai, vėmimas, viduriavimas ar net gyvybei pavojinga būsena – anafilaksinė reakcija.


Braškių uogose rasti tam tikri baltymai, galintys sukelti alerginę reakciją. Kai uogas verdame ar šaldome, braškėse esantis baltymas suyra, todėl tikimybė, kad pasireikš alerginė reakcija, tampa minimali.

Atsargiai valgyti braškes turėtų žmogus, kuris jautrus beržo žiedadulkėms ir vasarą žydinčiai ambrozijai – jam gali pasireikšti alerginė reakcija ir nuo braškių. Iš 30-ties ambrozijos rūšių Lietuvoje auga dvi rūšys – kietinė ir triskiautė ambrozija.

Jautrūs beržo žiedadulkėms dažnai negali valgyti ne tik braškių, žemuogių, bet ir obuolių, vyšnių, aviečių, slyvų, nektarinų, abrikosų.

Įdomu tai, kad esant jautrumui braškėms, nebūtinai turime būti jautrūs beržo žiedadulkėms.

Dažniausiai alergiją sukelia raudonosios braškės. Lundo universiteto (Švedija) biochemikai, tyrę baltąją braškių rūšį Sofar, padarė išvadą, kad joje alergizuojančių medžiagų beveik nėra.


Jei esate alergištas braškėms - tokiu atveju keli pastebėjimai:

• Jeigu suvalgę braškių pajuntate dilgčiojimą ar perštėjimą ryklėje, ištino lūpos, venkite visų produktų, kurių sudėtyje yra braškių – uogienės, džemų, saldumynų su braškių skoniu, ledų, džiovintų braškių ir pan.

• Venkite higienos priemonių – dantų pastos, kremų, prausiklių, kurių sudėtyje yra braškių aromato.

• Su savimi visada turėkite vaistų nuo alergijos (pav., Claritine). Jo galite nusipirkti be recepto bet kurioje vaistinėje. Jei esate jautrus ir netyčia suvalgėte braškių ar kokį produktą su jomis, išgerkite ar sučiulpkite vieną šio preparato tabletę. Alergiją slopinantis poveikis pasireikš jau po 20-30 min., simptomai veiksmingai ir saugiai bus mažinami visą parą.

Claritine neslopina, neturi neigiamo poveikio širdžiai, atminčiai, gebėjimui susikaupti bei vairuoti, neturi neigiamų sąveikų su kitais vaistais, maistu ar alkoholiu. Beje, šio vaisto su savimi visuomet turėtų turėti kiekviena alergiško mažylio mama. Jei atsitiko taip, kad alergiškas vaikas paragavo šių uogų, sugirdykite jam Claritine – taip apsaugosite mažąjį nuo alergijos pasireiškimo. Vaisto prireikus galima duoti ir mažiems vaikams.


Dėmesio

Jeigu darosi sunku kvėpuoti, pasireiškia šoko simptomai, staigiai krenta kraujospūdis, neatidėliodami kuo skubiau kreipkitės į artimiausią gydymo įstaigą.