Dabar esate » Virtuvės subtilybės » Ką vertėtų žinoti valgant

Kavos ar arbatos pateikimas svečiams

Dažniausiai prie arbatos ir kavos patiekiamas cukrus. Kokį patiekti – skonio reikalas. Arbatą siūloma gerti su gabaliniu cukrumi, kuris įsidedamas žnyplėmis. Toks cukrus skatina tonizuojantį arbatos poveikį, pagerina jos skonį. Cukrus (smulkus ar gabalinis) patiekiamas cukrinėje. Ji dedama ant polėkštės, užtiestos servetėle, šalia padedamas šaukštelis arba žnyplės. Citrina patiekiama supjaustyta lėkštelėje ir padedamos dvipirštės šakutės.

Kava ir arbata atnešama ant padėklo ir pasiūloma svečiams. Padėklai būna įvairių formų, gaminami iš nerūdijančio plieno, plastmasės, medžio. Jie turi būti praktiški, lengvi ir stiprūs. Ant padėklų, kad neslidinėtų indai, tiesiamos medžiaginės servetėlės, tačiau galima naudoti ir vienkartines popierines servetėles. Servetėlės neturi būti nukarusios! Padėklas nešamas kairiąja ranka. Jei sunkus – nešamas ant ištiestos kairiosios rankos delno prilaikant ir dešiniąja ranka. Tuščio padėklo negalima nešti nuleidus prie kojos.

Pateikiant kavą ar arbatą, reikia laikytis eiliškumo. Aptarnavimo seka priklauso nuo lankytojų lyties, jų visuomeninės padėties ir amžiaus. Iš pradžių aptarnaujamas svečias. Kai į vadovo kabinetą yra užėjęs daugiau nei vienas lankytojas, pirmiausia kava pateikiama moteriai, paskui vyrams. Jei, pavyzdžiui, visi lankytojai yra vyrai, pirmiausia aptarnaujamas aukštesnio rango svečias, jei svečių rangas nežinomas – vyriausias iš jų. Kabineto šeimininkui kava ar arbata pateikiama paskutiniam.

Jei lankytojai paprašė skirtingų gėrimų, jokiu būdu negalima supainioti. Verčiau dar kartą pasitikslinti, negu svečiui vietoj vaisių arbatos paruošti juodąją, kurios jis nemėgsta.

Gėrimai lankytojams pateikiami iš dešinės. Jei atnešama kavinuke, į puodelį pilama iš dešinės svečio pusės dešine ranka. Kavinuko snapelis nuo lankytojo pusės pridengiamas servetėle, kad netyčia kava neužtikštų ant lankytojo.

Jei vadovo kabinete lankytojai sėdi taip, kad sekretorė negali prie kiekvieno prieiti, ji turėtų puodelius pastatyti ant stalo, kad kiekvienas galėtų pasiekti ir pasiimti pats.

Jei vadovas pageidauja, gėrimų galima ir nepilstyti. Vadinasi, jis pats aptarnaus savo svečius. Šiuo atveju padėklą su gėrimais reikia palikti ant stalo ir išeiti.

Negalima pateikti iš anksto pasaldintos kavos ar arbatos. Visa tai paduodama atskirai, ir kiekvienas įsideda pagal savo skonį. Grietinėlė dažniausiai patiekiama vienkartiniais indeliais, kurie sudedami ant lėkštelės. Jei kava bus geriama su grietinėle, ji patiekiama didesnės talpos (100 ml) arba arbatos puodeliuose.

Prie arbatos ar kavos kartais pasiūloma saldumynų: sausainių, saldainių, pyragaičių. Sausainiai ir saldainiai patiekiami vazose, neįvynioti saldainiai – su dėžute arba vazoje. Derėtų atsiminti, kad saldainiai nededami į vieną vazą su sausainiais. Pyragaičiai desertinėje lėkštelėje patiekiami individualiai kiekvienam lankytojui ir padedamas desertinis šaukštelis. Kartais pyragaičiai sudedami į vieną seklią lėkštę, o svečiams atnešamos desertinės lėkštelės, kad patys galėtų įsidėti. Jei pyragaičiai kieti – imama ranka, jei minkšti – reikalingos žnyplės ar mentelė. Parenkant kepinius, vertėtų atkreipti dėmesį, kad jų nereikėtų pjaustyti ar laužyti.

Gaivieji gėrimai patiekiami atšaldyti iki 7–120 C mažuose buteliuose, kurie pastatomi ant stalo. Svečiams atnešamos 175–200 ml talpos stiklinės. Reikėtų turėti omenyje, kad 0,5 l talpos mineralinio vandens butelyje telpa 4–5 taurės. Taip galima apskaičiuoti, kiek butelių reikia padėti ant stalo.

Atsiminkite: arbata ar kava bus daug skanesnė, jei ją pateiksite su šypsena!