Dabar esate » Virtuvės subtilybės » Įdomybės pasaulyje maisto ir mitybos tema • Šokolado magija

Šokolado klasifikacija

Šokoladas klasifikuojamas į juodąjį, pieninį, baltąjį šokoladą.

Juodasis šokoladas – tai rūpestingai atrinktas proporcijų mišinys iš kakavos masės, kakavos sviesto ir cukraus. Jo sudėtis: cukrus, kakavos masė, kakavos sviestas, emulsikliai (sojos lecitinas, E 476), vanilinas. Taigi, šokoladas gaminamas iš fermentuotų skrudintų maltų kakavos pupelių. Kakavmedžiai, iš kurių gaunamos kakavos pupelės, auga Lotynų Amerikoje, vėliau dėl didelės paklausos pradėti auginti Afrikoje. Apie 1500 m. pr. m. e. – olmekai pirmieji Vidurio Amerikoje ėmė auginti kakavą, jos pavadinimas irgi atėjo iš šios kalbos. 1888 m. šokoladas atkeliavo į Lietuvą, Kaune pradėjo veiklą pirmoji šokolado ir cukrinės konditerijos įmonė.

• JAV juoduoju šokoladu vadinamas šokoladas, kuriame yra 15 % sausųjų kakavos medžiagų.
• Europos sąjungoje juodajam šokoladui yra nustatytas minimalus 35 % sausųjų kakavos medžiagų kiekis.

Paprastai, juodasis šokoladas paskaninamas riešutais arba razinomis.


Pieniškas šokoladas - 1875 metais šveicarų šokolado gamintojas Danielis Peteris (Daniel Peter) pagamino pirmąjį pieninį šokoladą. Dabartinė jo sudėtis: cukrus, kakavos sviestas, nenugriebto pieno milteliai, kakavos masė, pieno riebalai, emulsikliai (sojos lecitinas, E 476), vanilinas.
Pieniškas šokoladas nėra toks subtilus kaip juodasis, todėl kakavos pupelių maišymo procedūra nėra labai tiksli. Yra dviejų tipų pieniški šokoladai, kurie priklauso nuo to kokio tipo pienas naudojamas:

• Europoje dauguma gamintojų naudoja kondensuotą pieną.
• Anglijoje ir JAV naudojami pieno ir cukraus milteliai.
• Belgiškas pieniškas šokoladas yra švelnesnis ir malonesnio skonio nei šveicariškas.


Baltasis šokoladas – tai kakavos sviesto, cukraus ir pieno miltelių kombinacija. Jo sudėtyje yra cukraus, kakavos sviesto, nenugriebto pieno miltelių, emulsiklio sojos lecitino, vanilino.
Klasikinį desertinį šokoladą sudaro 55% kakavos masės. Šokoladas, į kurį dedamas kakavos sviesto pakaitalas – konditeriniai taukai, negali būti vadinamas šokoladu, bet tik saldžiąja plytele.


Be to, dar yra iškiriami:

• Šokoladiniai triufeliai - jie daromi iš šokolado, sviesto, grietinėlės, likerio, romo ar brendžio. Iš šių produktų formuojami kukuliai, apvoliojami kakavos milteliuose ar susmulkintuose riešutuose. Šokoladiniai triufeliai taip pavadinti dėl savo panašumo į grybą – valgomąjį trumą (triufelį), kuris prancūziškai vadinamas “truffle”.

• Šokoladas sergantiesiems diabetu – tai šokoladas, kuriame cukrus pakeičiamas saldikliu maltitoliu.

• Šokoladas su įdaru - įdaras būna labai įvairūs.


Yra išskiriami klasikiniai šokolado įdarai:

• Praline – riešutinė masė iš smulkiai trintų skrudintų riešutu, cukraus, riebalų ir kitų priedų. Dažnai gali būti sumaišyta su juoduoju šokoladu. Tokie šokoladai populiarūs Belgijoje.

• Nuga – konditerijos gaminys iš plaktų kiaušinių baltymų ar kitų putojančių priedų su karamelės sirupu, pridedant skrudintų riešutų ir kitų priedų.

• Pomadinė masė – plaktas sirupas iš smulkių cukraus ir krakmolo sirupo kristalų su sutirštintu pienu ir kitais priedais. Ji gali būti kietoka arba net skysta. Tokie įdarai labai populiarūs Anglijoje, Belgijoje ir JAV.

• Marcipanas – virtas arba šaltu būdu paruoštas konditerijos gaminys iš migdolų, cukraus ir kitų priedų. Cukrus yra išlydomas ir su maišomas su pertrintais migdolais, dažnai paskaninama pistacijomis.

• Griliažas – konditerijos gaminys iš skrudintų migdolų ar kitokių riešutų trupinių ir lydyto cukraus. Kokie bus riešutai priklauso nuo šalies.

• Cukatos – produktas, paruoštas iš nepjaustytų arba pjaustytų sultingų vaisių, daržovių, citrusinių vaisių žievelių, apdorotų didesnės koncentracijos cukraus sirupu.

• Gianduja – riešutinis šokoladas, pagamintas iš pieniško arba juodojo šokolado, smulkiai sumaltų riešutų, sveikų arba skaldytų migdolų, lazdyno ar kitokių riešutų. Dažniausiai naudojami kaip įdarai šokoladiniams saldainiams.

• Vaisinės masės – tai masė verdama iš vaisių tyrių, kuriose yra daug pektino ir rūgščių. Labiausiai tinka abrikosų, agrastų ir kitos tyrės, sumaišytos su obuolių tyre. Pridėjus pektino arba krakmolo, vaisių tyrės verdamos, kol lieka 20-25% drėgmės.

• Riešutai - taip pat naudojami kaip šokolado įdaras.


O ar žinai ką reiškia šokolado žymėjimas "šokoladas su riešutų pėdsakais" - nežinai?.. tiesa sakant ir aš nežinojau ir niekada neatkeipiau dėmesio ar apskritai būna toks sakinukas ant šokolado pakuotės.. (pasirodo jis nėra būtinas). Reikės kada pažiūrėti :)). Nors aišku nežinojau nes nesu alergiška riešutams.


Visame pasaulyje yra skaitoma, kad geriausi šokolado gamybos meistrai yra šveicarai ir prancūzai

Šokolado magija