Dabar esate » Virtuvės subtilybės » Ką vertėtų žinoti valgant

Sveikos mitybos piramidės naujasis požiūris

2011-ųjų pradžioje buvo pristatyta naujoji patobulinta Lietuvos sveikos mitybos piramidė. Atsižvelgdama į neracionalios mitybos keliamas problemas ir ligų statistiką, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) parengė naujas mitybos rekomendacijas.

Kiekviena šalis piramides sudaro atsižvelgdamos į nacionalinius mitybos ypatumus, taigi naujojoje Lietuvos sveikos mitybos piramidėje arba maisto pasirinkimo piramidėje atsirado nemažai pakeitimų

Piramidės apačioje atsirado 8 stiklinės vandens, o aplink piramidę – fizinio aktyvumo figūros. Pagal senąją piramidės versiją juk tik valgėme - taigi gaudavome maisto medžiagas, o fizinis aktyvumas būtent yra eikvojimas tų medžiagų, taigi viskas paprastas, senojoje ir nebuvo to balanso tarp gavimo ir eikvojimo, o jis BŪTINAS.

Suaugusiam žmogui rekomenduojama per dieną aktyviai judėti apie pusę valandos, o vaikams – ne mažiau kaip valandą. Judėti reikia gana aktyviai, kad sušiltum, širdis pradėtų plakti greičiau.

Ankstesnės mitybos piramidės pagrindas buvo duona, grūdai ir bulvės. Nuo šiol, atsižvelgus į tai, kad Lietuvos gyventojai labai mažai vartoja daržovių bei vaisių ir gauna labai mažai medžiagų, kurių yra šiuose produktuose, apatinis piramidės aukštas suskaldytas į du sektorius. Viename liko grūdiniai produktai, kitame – daržovės ir vaisiai. Jų žmogus turi valgyti kiekvieną dieną. Daržovių ir vaisių dienos norma – 400-500 gramų.

Taigi, maisto pasirinkimo piramidės pagrindą sudaro dvi maisto produktų grupės, kurių rekomenduoja vartoti kasdien ir kelis kartus per dieną. Kuo aukščiau piramidės viršūnės, tuo mažiau tos grupės produktų reikėtų vartoti. Piramidės pagrindo maisto produktų grupės – augalinės kilmės.

Maisto pasirinkimo piramidė rekomenduoja ir augalinius, ir gyvūninius maisto produktus, bet augalinių maisto produktų vartojimas beveik neribojamas, rekomenduojami didžiausi jų kiekiai. Taip yra todėl, kad šių grupių maisto produktų sudėtyje vyrauja kompleksiniai angliavandeniai, savo sudėtyje turintys didelį krakmolo kiekį ir mažą cukraus (sacharozės) kiekį. Taigi angliavandenių, išskyrus cukrų, rekomenduojama vartoti pakankamai daug.

Angliavandeniai – pagrindinis energijos šaltinis, ypač vaikams. Jie greitai suskaldomi, rezorbuojasi virškinamajame trakte, ir organizmas greitai gauna reikalingą energiją. Suvalgius daug angliavandenių (kompleksinių) turinčio maisto, sustoja riebalų oksidacija, ir energija gaminama iš angliavandenių.

Daugiausiai per parą patariama būtent suvartoti grūdinių produktų, daržovių ir vaisių.


Antrame piramidės aukšte liko mėsos ir pieno produktai, mažesnę šio aukšto dalį sudaro aliejus bei riešutai. Šių produktų reikia vartoti kasdien arba rečiau, bet saikingai.

Mėsa, žuvis, pienas ir jų produktai yra gyvūninių baltymų tiekėjai, o baltymai, ypač gyvūniniai, kurie yra pagrindinis nepakeičiamų amino rūgščių šaltinis, labai svarbūs organizmo augimui ir vystymuisi. Be to, pienas ir pieno produktai – pagrindinis baltymų ir kalcio šaltinis.


Piramidės viršūnę užima tie produktai, kuriuos rekomenduojama vartoti retai ir tik mažais kiekiais. Tai saldainiai, sviestas, pyragaičiai, cukrus ir druska.

Riebalų rekomenduojama vartoti saikingai. Jų skaldymas yra žymiai lėtesnis procesas, ir energija atsipalaiduoja po žymiai ilgesnio laiko tarpo. Sotumo jausmas pasireiškia žymiai vėliau, todėl gali būti suvalgomas žymiai didesnis, netgi per didelis maisto kiekis. Riebalų perteklius atidedamas riebaliniame audinyje. Taigi, valgant didelį kiekį riebalų turinčio maisto kūno svoris didės greičiau, negu valgant didelį kiekį angliavandenių turinčio maisto. Neveltui riebalai yra maisto pasirinkimo piramidės viršūnėje.

Trys piramidės aukštai pažymėti skirtingomis spalvomis – apatinis žalias, vidurinis geltonas, viršutinis raudonas. Pasirodo tai siejama su šviesoforu - taigi viršutinis rėkte rėkia - STOP!