Dabar esate » Virtuvės subtilybės » Įdomiosios mokslininkų išvados

Tinginiaujant labiau norisi valgyti

Manote, kad kuo daugiau dirbate ar būnate gryname ore, tuo daugiau norite valgyti? Pasirodo, viskas yra atvirkščiai: jeigu pusę dienos nieko neveikiate, nejudate, dirbate biure ar ilsitės namie, kur yra mažai oro, galimybė persivalgyti išauga net keletą kartų.

Tokią išvadą Amcherst mieste padarė amerikiečių Masačiusetso universiteto (University of Massachusetts) mokslininkai. Keletą savaičių jie stebėjo savanorius, sutikusius dalyvauti tyrime. Buvo išskirtos dvi grupės. Pirmoji – plovė indus, grindis ir atliko panašius darbus 12 valandų. Poilsiui buvo skiriama 10 minučių per valandą. Tuo tarpu kita tiriamųjų grupė žiūrėjo televizorių ir naršė internete. Jiems nebuvo leista net pakilti iš vietos. Tyrime dalyvavo sveiki bei normalaus kūno sudėjimo vyrai ir moterys.

Tiriamųjų darbai varijavo nuo lengvų iki sudėtingesnių. Aktyvioji grupė po 12 valandų praleido judėdami: ėjo į parduotuvę, vaikščiojo su vaikais, tvarkėsi namuose ir pailsėti prisėsdavo vos 10 minučių kas valandą.

„Tinginiaujančiųjų“ grupė dienas leido prie televizoriaus ir kompiuterio, o panorus bent kiek pajudėti, galėjo tai padaryti tik sėdint invalido vežimėlyje. Taip pat valgyti jie galėjo, kiek širdis geidžia. Mokslininkams beliko tik suskaičiuoti suvartotų kalorijų kiekį.

Išaiškėjo, jog namisėdos suvalgė daugiausia (apytiksliai 17 %) bei patyrė nežmonišką alkio jausmą. Be to, pavalgę, sotumo jausmą jie pajautė toli gražu ne iš karto. Mokslininkų nuomone, tai gali būti susiję su psichologiniais aspektais: kai esame užimti, mums nėra kada galvoti apie maistą, o kai tinginiaujame, priešingai, norime kažkuo save užimti – bent jau valgome. Tačiau gali būti ir fiziologinės priežastys. Pavyzdžiui, nejudant organizmas gamina mažiau hormonų, skatinančių sotumo jausmą.

„Taigi tuomet, kai voliojamės ant sofos ar sėdime biure, mes ne tik sudeginame kalorijas, bet ir rizikuojame jų gauti daug daugiau“, – kalbėjo vienas iš mokslininkų, daktaras Bary Braunas.

Tačiau šio tyrimo rezultatai gana prieštaringi, nes logiškai mąstant, būtent aktyvumo padidinimas turėtų didinti alkio pojūtį. Todėl tyrimas bus pratęstas.