Dabar esate » Virtuvės subtilybės » Įdomybės pasaulyje maisto ir mitybos tema • Viskas apie kavą

Tirpi kava

Išsivirti juodos ar pienu pagardintos kavos mokame kiekviena ir kiekvienas, ir turbūt dažnai naudojama būtent, tirpi kava, o ar žinote kas tai?

Tirpi kava išrasta 1901 m. japonų mokslininko Satori Kato, dirbusio Čikagoje. Jungtinės Karalystės mokslinis žurnalas "New Scientist" tvirtina, kad tirpi kava buvo pagaminta užsakius armijai.

1903 m. Liudvikas Roseliusas (Ludwig Roselius) sukūrė dekavanizacijos procesą. 1906 m. anglų chemikas Džordžas Konstantinas Vašingtonas (George Constant Washington), gyvenęs Gvatemaloje, sukūrė pirmą tirpią kavą, tinkančia masinei gamybai. 1909 m. jis rinkai pateikė „Red E Coffee“ - pirmąją komercinę tirpią kavą.

1938 m. pasirodė pirma tikrai plačiai naudojama tirpios kavos rūšis - Nescafe, kaip bendras firmos Nestle ir Brazilijos vyriausybės rezultatas. Produktas greitai tapo populiarus JAV po Antrojo pasaulinio karo ir paplito visame pasaulyje.

Tirpi kava aromatu ir skoniu legali rungtyniauti su šviežiai pagaminta tikra kava. Be abejonės, tirpi kava yra patogiai ir greitai paruošiama, tačiau apdorojimo proceso eigoje ji ne tik daug visko patiria, bet ir daug praranda. Tačiau geros kokybės tirpi kava, be abejonės, bus geresnė už blogai paruoštą maltą kava.

Tirpi kava konditerijoje naudojama kaip skoninė medžiaga, kai produktui nereikia suteikti papildomo skystumo.

Dažniausiai tirpi kava gaminama iš vidutinės ar žemos kokybės robustos kavos pupelių mišinio. Kuo geresnės kokybės pupelės sudaro tirpios kavos pagrindą, tuo ji brangesnė. Tirpi kava gaminama iš kavos užpilo didelės talpos induose, garinimo būdu atskiriant vandenį. Pigiausios tirpios kavos rūšys gaminamos purškimo-džiovinimo būdu, išgaunant ją kaip miltelius.

Brangesnė ir geresnės kokybės kava džiovinama užšaldant. Norint pagaminti kavos granules, iš sušaldytų kavos gabaliukų išgarinamas vanduo. Tirpi kava gali būti ir kaip skysčio esencija, kuri jau truputį yra pasaldinta ir su cikorijomis. Ji patogi konditerijos gaminių gamybai.