Dabar esate » Virtuvės subtilybės » Ką vertėtų žinoti perkant maisto produktus

Ką vertėtų žinoti renkantis pieno produktus?

Visų pirma, vertėtų žinoti:
Nustatyta, jog piene yra daugiau kaip 200 įvairių medžiagų, reikalingų žmogaus organizmo ląstelėms atsinaujinti ir energijai gauti.

Termiškai apdorotas geriamasis pienas klasifikuojamas:

• Nenugriebtas pienas - kurio riebalų kiekis atitinka vieną iš išvardytų reikalavimų tai - normalizuotas nenugriebtas pienas - pienas, kurio riebalų kiekis ne mažesnis kaip 3,50 % ir nenormalizuotas nenugriebtas pienas arba natūralus pienas - pienas, kurio riebalų kiekis nebuvo pakeistas. Tokio pieno riebalų kiekis turi būti ne mažesnis kaip 3,50 %.

• Pusriebis pienas - kurio riebalų kiekis ne mažesnis kaip 1,50 % ir ne didesnis kaip 1,0 %.

• Nugriebtas pienas - kurio riebalų kiekis ne didesnis kaip 0,50 %. Leidžiama gaminti termiškai apdorotą geriamąjį pieną, kurio riebalų kiekis 2,50 %.


Termiškai apdoroto geriamojo pieno lyginamasis svoris (tankis) turi būti ne mažesnis kaip 1028 gramų viename litre pieno, kurio riebumas 3,50 % (pagal svorį). Lyginamasis svoris kinta nuo riebalų kiekio piene kuo riebesnis pienas tuo mažesnis lyginamasis svoris. Vieno litras pieno sveria 1,028 kg arba vienas kilogramas yra 0,972 litro.


Pieno produktų rinkimosi ypatumai:

• Apie produkto vertę reikia spręsti iš jo sudėties. Jeigu nurodyta, kad yra bifido- bakterijų, acidofilinių lazdelių ar kitų probiotikų arba prebiotinių savybių turinčių maistinių skaidulų, toks produktas tikrai yra vertingesnis už tradicinius.

• „Bio“ – tai gyvybė. Taigi tokį užrašą gamintojai naudoja norėdami pabrėžti, kad pavyzdžiui, raugintas pieno produktas nėra po rauginimo apdorotas termiškai.

• Rinkitės praturtintą vitaminais ar medžiagomis, suteikiančiomis naudingų sveikatai savybių: kalciu ir vitaminais, nesočiomis riebalų rūgštimis omega-3, taip pat su mažesniu laktozės kiekiu,
pieno produktą.

Be to,

• Pieno gaminiai galioja itin trumpai, todėl visuomet atkreipkite dėmesį į galiojimo datą, pateikiamą ant etiketės.
• Trumpesnis galiojimo terminas yra tų pieno produktų, kurie apdoroti žemesnėje temperatūroje. Apdorotas žemesnėje temperatūroje pieno gaminys yra sveikesnis ir naudingesnis, nes naudojant šias technologijas mažiau pakinta produkto sudedamosios dalys.
• Pagal mūsų šalyje galiojančias normas, į rauginto pieno produktus negalima dėti jokių konservantų.

• Ne visi žmonės toleruoja pieną, o tiksliau pieno cukrų – laktozę. Yra nemažai tokių, kurių organizme trūksta fermento laktazės, skaldančios laktozę, arba šis fermentas nepakankamai veiklus. Tokie žmonės, išgėrę pieno ar suvalgę jo produktų (išskyrus raugintus), jaučiasi blogai ir ima šių produktų vengti. Tačiau toks problemos sprendimo būdas netinkamas, nes kartu su pienu prarandamas labai svarbus visaverčių baltymų ir kalcio šaltinis. Tokiems žmonėms geriausia išeitis – pienas su mažesniu laktozės kiekiu, Toks pienas toleruojamas.

• Ultraaukšta temperatūra apdorotas pienas gaminamas išlaikant jį tris-keturias sekundes 137 C temperatūroje. Tai užtikrina žalingų mikroorganizmų ir jų sporų sunaikinimą. Per tokį trumpą laiką visai nepakinta pieno baltymai, minimaliai maži vitaminų nuostoliai. Per kitas tris minutes pienas atšaldomas iki kambario temperatūros ir aseptiškai išpilstomas į specialius hermetiškus daugiasluoksnius aseptinius kartoninius pakelius. Ši pakuotė maksimaliai apsaugo produktą nuo kvapų ir bakterijų, nuo šviesos ir oro poveikio. Taip paruoštas pienas ilgai išlieka kokybiškas laikant ne šaldytuve(0–25 C temperatūroje galima laikyti net iki šešių mėnesių). Pagal Tarptautinės pienininkystės federacijos išvadas, toks pienas yra visiškai sterilus, fiziologiškai vertingas, kokybiškas ir tinkamas žmonių mitybai.