Dabar esate » Virtuvės subtilybės » Skanaus maisto paslaptis • Viskas apie kavą

Kavos ruošimo būdai (metodai)

Kava, ko gero, geriama visuose pasaulio kraštuose, jos ruošimo būdų yra daug ir įvairių. Jemene auginama viena geriausių kavų pasaulyje, tačiau Jemeno gyventojai vartoja ne pačias kavos pupeles, o tik jų kietuosius apvalkalus. Jie išverdami ir perkošiami per sietelį. Ši kava geriama tiek šalta, tiek karšta. Jos skonis kiek saldokas ir sūrokas.

Kitų arabų šalių gyventojai dažniausiai vartoja pačias kavos pupeles, kai kur prieš tai paskrudindami, kai kur ne. Vienuose rajonuose geriama labai stipri kava, kituose silpna, dar kituose - skystesnė ar tirštesnė.

Ruošiant kava svarbiausia tinkamos kavos ir vandens proporcijos, kad būtų užtikrinta optimali maltos kavos ekstrakcija. Nepakankamai prisitraukusi kava būna silpna ir beskonė. Per didelė ekstrakcija taip pat suteikia nemalonų skonį. Kad būtų paruošta stipri kava, vienam puodeliui reikia naudoti daugiau kavos, o ne tikėtis, kad ilgiau prisitraukusi taps stipresnė ir geresnė. Rekomenduojamas kiekis yra 1-2 šaukšteliai kavos vienam puodeliui. Tačiau atminkite ir tai, kad kiekvieno puodelio savas dydis. Vienų pusryčiams ant stalo stovi elegantiškas nedidelis porcelianinis puodelis, kiti, priešingai, - savo pusryčių kavą užpila vos ne sultinio puodelyje. Kad būtų gautas silpnesnis užpilas, paruoškite normalaus stiprumo kavą ir tada pagal skonį atskieskite karštu vandeniu.
Yra daug skirtingų kavos ruošimo būdų bei daug tam reikalingų prietaisų. Vis dėlto, kad ir kaip tobulėtų kavos ruošimo dizainas ir pagalbinės priemonės, visuomet trubūt išliks pagrindiniai ruošimo būdai.


• Virdulio metodas
Užkaitinamas virdulys ar indas, įberiamas reikiamas kiekis rupaus ar vidutinio malimo kavos. Užpilama karštu vandeniu ir palaukiama dvi minutes. Išpilstoma į puodelius.


• Kavos virdulio metodas
Jis panašus į virdulio metodą. Į šį indą ant vidutinio malimo kavos užpilama karšto vandens. Į virdulį įdedamas sietelis. Paliekama kelioms minutėms prisitraukti. Tada sietelis lėtai spaudžiamas žemyn, kad kavos tirščiai liktų ant virdulio dugno.
Sumaltos pupelių kavos beriama į prieš tai regis, kad kavos virdulio metodas yra ne tik paprasčiausias, tačiau ir geriausias būdas.
Kad ir kurį kavos ruošimo būdą naudotumėte, gero rezultato pasieksite tik laikydamiesi tokių taisyklių:
sušildytą ne per didžiausią virdulį ir užpilama tik vienu trečdaliu skirto vandens kiekio. Vanduo turi būti ką tik užviręs. Po trumpos akimirkos užpilama likusiu vandens kiekiu, pamaišoma ir paliekama 5-10 minučių, kad kavos tirščiai nusėstų ant virdulio dugno. Tada kava per sietelį supilama į puodelius.


• Filtro metodas
Tai dar vienas populiarus būdas paruošti puikų kavos užpilą.
Būna įvairių medžiagų filtrų. Vieni skirti aparatų apsaugai, kiti patogesniam naudojimui ir priežiūrai. Smulkiai maltai kavai paprastai naudojamas popierinis filtras, dedamas į plastmasinį ar porcelianinį piltuvėlio formos indą. Yra ir tokių filtrų, kuriuos galima iškart dėti ant virdulio ar kavos puodelio. Užpilui paruošti ant smulkiai maltos kavos užpilama truputį karšto vandens ir leidžiama prisitraukti. Tada karštas vanduo pilamas į filtrą, jis pripildomas sklidinas. Kadangi vanduo per filtrą bėga lėtai, indą reikia laikyti šiltai (ant nedidelės ugnies arba karštos viryklės). Elektriniai filtrų aparatai palaiko vienodą kavos temperatūrą ant termostatiškai kontroliuojamos kaitinimo plokštės. Tačiau tokiu būdu paruoštos kavos nereikėtų laikyti ilgiau kaip 30 minučių, kadangi vėliau ji įgauna ,,šutintos" kavos skonį.


• Vakuumo metodas.
Šiuo būdu pagaminta kava yra nuostabi. Tai du hermetiškai uždari, vienas virš kito esantys indai. I apatinį indą įpilamas numatytas vandens kiekis. Smulkiai sumaltos kavos beriama į viršutinę indo dalį - filtrą. Abu indai sudedami ir pastatomi ant viryklės. Kai vanduo baigia sunktis į viršutinę indo dalį, kavos tirščiai išmaišomi ir viryklė išjungiama. Kadangi, pradingus vandeniui iš apatinio indo, jame susidaro vakuumas, kava vėl suteka atgal. Tada ji jau paruošta.


• Turkiška kava.
Apie turkišką kavą sakoma: "Kava turi būti juoda kaip pekla, stipri kaip mirtis ir saldi kaip meilė“. Be to, pasak turkų, kartu su draugais išgertas vienas turkiškos kavos puodelis garantuoja keturiasdešimt metų draugystės.
Yra manoma, kada ši kava atsirado Artimuosiuose Rytuose XVI amžiuje. Iš Egipto turkiška kava išplito po visus Artimuosius Rytus, o vėliau – į Europą ir Rusiją. Turkiška kava nėra gėrimas, kurio nusiperki pakeliui į darbą. Tai kava, kuria reikia mėgautis iš lėto.

Kava plikoma mažuose puodeliuose - ibrik.


• Mokos espresso automatai.
... yra nedideli kavos automatą, veikiantys tokiu pačiu principu. Indas pripildomas šalto vandens ir į atskirą skyrių įberiama smulkiai maltos, labai skrudintos kavos. Indo dalys sujungiamos, kaip numatyta, ir kaitinama, kol pradeda burbuliuoti, tada kava jau paruošta.


• Espresso automatas.
Šį kavos paruošimo metodą 1946 m. išrado Achilas Gadžija. Naudoti namų sąlygomis gaminami nedideli automatai. Principas yra toks - garai ir vanduo sunkiasi per kavą, tad užpilas būna stipresnis, nei tai būtų galima pasiekti paprastai užplikius vandeniu. Vanduo pilamas į apatinę indo dalį ir užvirinamas. Tada įdedamas sietelis su malta espresso kava ir virdulys hermetiškai uždaromas. Kadangi garai verdant vandeniui neturi kur prasiveržti, jie spaudžia viršutinį sluoksnį. Vanduo vamzdeliu pakyla iki sietelio ir labai greitai prateka pro smulkiai maltą kavą. Per snapelį espresso išpilstoma į iš anksto pašildytus virdulius arba iš karto į puodelius. Visas šis procesas, užtrunka tik dvi minutes, ir kadangi kava ruošiama hermetiškame inde, jos skonis ypač stiprus.