Dabar esate » Virtuvės subtilybės » Ką vertėtų žinoti laikant maisto produktus

Maisto produktų laikymo terminai

Šiais laikais bepigu dirsteli į etiketę ir žinai iki kada galima vartoti ar realizuoti. Jei produkto vartojimo laikas baigėsi, tokį produktą reikia negailestingai išmesti, net jei jis atrodo ir kvepia tinkamai.

O jei etiketėje parašyta “vartoti geriau iki” (angl. best before), reiškia, kad tokį produktą galima vartoti ir ilgiau, tačiau jo kokybė jau yra prastesnė.

Užrašas “realizuoti iki” reikalauja, kad tas produktas parduotuvėje būtų parduotas iki tam tikros datos. Neteisėta pardavinėti maisto prekes, jei realizacijos terminas ar “geriau iki” terminas pasibaigęs.

Tačiau, jei etiketės produkto neturite, laikymo terminai gali ir praversti:

Sandariai įpakuotus produktus: druską, cukrų, miltus, krakmolą, avižų dribsnius, košes, ryžius, makaronus, želatiną džiūvėsėlius, sausus ir trapius kepinius, džiovintus vaisius, kepimo miltelius, riešutus, kavą, arbatą actą aliejų, konservus, tirštas uogienes ir medų sausoje vietoje (15-20°C temperatūroje) galima laikyti ilgiau nei 6 mėnesius.

Ilgiau nei mėnesį vėsioje (9-15°C temperatūros) patalpoje galima laikyti šiuos produktus:

• 1-2 mėnesius - kriaušes, salierus, porus, citrusinius vaisius ir fermentinį sūrį;
• 2-3 mėnesius - morkas, ropes, lašinius;
• 3-4 mėnesius - bulves, kopūstus, obuolius, česnakus ir saliamį.

Visus prieskonius reikia laikyti tamsioje vietoje sandariai uždarytose dėžutėse. Šias atsargas būtina peržiūrėti bent kartą per metus ir išmesti senus, praradusius savo aromatą. Taip pat reikia patikrinti mėsos sultinio kubelius bei padažus.

Šaldytuve maisto atsargos laikomos neilgai. Produktai turi būti sandariai uždaryti (maišeliuose arba dėžutėse), kad neįsigertų kitų produktų kvapų.

Maistą laikykite tinkamuose induose. Patogiausia ir higieniškiausia kiekvieną maisto produktą laikyti atskirai uždarame inde, kad žali produktai ir pagaminti patiekalai nebūtų kartu. Tam tinka ir specialus vyniojamasis celofanas.

Plastikinėse dėžutėse su dangteliais margarinui ar ledams laikyti (jas išplovus) gali būti saugomas maistas, tačiau tokios dėžutės greitai trūkinėja, jų negalima plauti indaplovėse. Į įtrūkimus pakliuvusios bakterijos toliau gali apkrėsti ir maistą. Todėl nenaudokite deformuotų, su įtrūkimais indų maistui laikyti.

• 6-8 valandas laikomas malta mėsa bei šviežia žuvis.
• ~2 dienas - galima laikyti pirktus įvairius kulinarijos gaminius.
• 1-2 dienas galima laikyti dešreles, griežinėliais pjaustytą rūkytą mėsą, rūkytą žuvį, prieskoninius žalumynus, salotas.
• 3 (72 val) - galima laikyti namuose gamintus patiekalus.
• 3-4 dienas galima laikyti žalią mėsą, virtą šoninę, kompotą atidarytą konservuotų vaisių skardinę.
• 5-6 dienas galima laikyti pieną ir grietinę (jei kitaip nenurodyta ant pakelio), varškę ir minkštus sūrius, rūkytą mėsą, šviežias daržoves.
• 20-30 dienų galima laikyti sviestą ir kiaušinius.

Be to, turite įdėmiai perskaityti saugojimo instrukciją ant pakuotės. Jei vakuuminė plomba nulaužta nuo kečiupo ar džemo dangtelio, juos reikia laikyti šaldytuve. Tokie (atidaryti) maisto produktai turi būti suvartoti iki nurodytos vartojimo termino pabaigos.


Tai, daugiau apie laikymo sąlygas galime sužinoti tik iš produktų ženklinimo etikečių – ant kiekvieno produkto įpakavimo yra nurodytos gamintojo laikymo sąlygos. "Gamintojas remiasi teisės aktais, savo standartais ir laikymo sąlygos nėra išgalvotos, jos yra tam, kad užtikrintų maisto produkto kokybę esamomis sąlygoms" - vertėtų etiketes išstudijuoti - jos ne šiaip sau klijuojamos o būtent mums - vartotojams!