Dabar esate » Virtuvės subtilybės » Įdomybės pasaulyje maisto ir mitybos tema

Arbatpinigiai - vykstantiems svetur

Diskusijos apie arbatpinigius, turbut niekad nepraras savo aktualumo. Lankantis bare, restorane ar viešbutyje, naudojantis taksi paslaugomis – visur susiduriama su neprivalomu mokesčiu už teikiamas paslaugas.

O ar arbatpinigiai yra privalomi?

Čia susiduriame su nerašyta taisykle – pinigais pamaloninti mus aptarnavusį asmenį. Daugelyje valstybių šis gestas yra priimamas maloniai, tačiau yra ir tokių šalių, kur arbatpinigiai bus suprasti visai kitaip, tarkim, Japonijoje arba Skandinavijoje arbatpinigių davimas nėra priimtas reiškinys. Tai įžeistų ne vieną barmeną ar padavėją. Anot jų, klientas palieka papildomus pinigus, nes mano, kad jų atlyginimas nėra pakankamas.

Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, Olandijoje, Graikijoje ir Danijoje mokestis už aptarnavimą visada yra įtrauktas į sąskaitą, o kitose Europos šalyse priimta palikti apie 10 proc. bendros užsakymo sumos.

Mokėdami padėkite pinigus ant lėkštutės, padavėjas ją pasiims ir grąžins kartu su grąža arba tuščią, jei davėte lygiai. Po šito reiktų pasiimti grąžą, atskaičiuoti arbatpinigius ir padėkoti už skanų maistą. Kitą kartą užsukus į tą patį restoraną jumis turėtų apsidžiaugti :)

Ką veikti, jei užsukote į restoraną, kur turėjote per ilgai laukit arba aptarnavimas buvo nemandagus? Vis tiek palikite padavėjui arbatpinigių, bet ne 10 proc., o vieną dvi smulkias monetas. Taip leisite jam suprasti, kad taisykles žinote, bet aptarnavimu likote nepatenkintas.

Barmenui įprasta palikti iki 10 proc. užsakymo sumos, bet galima palikti ir smulkios grąžos. Be to, jei užsakoma prie baro, į užsakymo kainą niekada nebus įtraukta aptarnavimo kaina, todėl užsisakyti prie baro visada pigiau negu prie staliuko.

Taksistui galima palikti 5–10 proc. nuo skaitiklio užfiksuotos kelionės kainos. Belgijoje ar Graikijoje nepriimta taksistams palikti arbatpinigių.

Nešikui viešbutyje, nepriklausomai nuo šalies, paprastai paliekami keli eurai. Viešbučio tarnautojams arbatpinigiai paliekami tik už atliktas paslaugas. Tarkim, užsitrenkė durys, o raktas liko kambaryje. Apdovanojimas neturėtų būti didelis. Geriausiai apsiriboti keliais eurais.

Dažnai vykstant atstogauti į svečią šalį, ypač egzotinę, esame mažai susipažinę su jos kultūra, tačiau visur egzistuoja normos, net ir kiek reikėtų palikti arbatpinigių. Kas gali būti priimtina vienoje šalyje, kitoje gali įžeisti ar pažeminti žmones.

Kaip pavyzdį galima pasitelkti britus: tik kas ketvirtas keliaujantis žino, kada reikia palikti arbatpinigių ir kokią sumą palikti. Apie pusė britų turistų nekvaršina sau galvos ir palieka visur vienodai arbatpinigių ir nesvarbu, kurioje šalyje jie lankosi. Anot atliktos apklausos, dažniausiai britai nelinkę palikti arbatpinigių gidams ir turistinių kelionių biuro darbuotojams. Patys britai laiko save šykščiais turistais: du iš penkių žmonių mano, jog Britų salos gyventojai keliaudami yra ne tokie dosnūs kaip kiti europiečiai.

Kelionėje komfortas dažnai priklauso nuo jus supančio aptarnaujančio personalo. Norėdami išvengti nemalonių situacijų paliekant arbatpinigius, prieš išvažiuodami pasirūpinkite smulkesniais pinigų banknotais piniginėje: tai kur kas palengvins jums užduotį. Prieš kelionę vertėtų taip pat pasidomėti toje šalyje vyraujančiais papročiais: Didžiojoje Britanijoje įprasta palikti 10 proc. nuo sąskaitos, tačiau Japonijoje arbatpinigiai laikomi tikru įžeidimu.

Atliktų tyrimų duomenys byloja, jog labiausiai nuskriausti arbatpinigių atžvilgiu lieka gidai, turistinių kelionių darbuotojai, gultus pliaže ar viešbučio terasoje išnuomojantis personalas, viešbučio administratoriai, taksistai ir barmenai – jiems turistai nenoriai palieka arbatpinigių.

Tam, kad keliaudami neapsiriktumėte ir išvengtumėte nemalonių situacijų, susipažinkite su kai kurių šalių arbatpinigių etiketu.

S k a i t y t i  t o l i a u  »»