Dabar esate » Virtuvės subtilybės » Ką vertėtų žinoti laikant maisto produktus

Ką vertėtų žinoti laikant prieskonius?

Didžiausi prieskonių priešai yra saulės šviesa, šiluma, oras bei drėgmė. Netinkamai saugomi prieskoniai gali per kelias savaites prarasti aromatą. Saulės šviesa sugeba per trumpą laiką pakeisti prieskonių spalvą.

Sausų, maltų prieskonių laikymas

Lentynėlė su prieskoniais neturi būti arti viryklės ar tiesioginių saulės spindulių atokaitoje.

Geriausia vieta sausų ar maltų prieskonių saugojimui – uždara, vėsi ir sausa spintelė. Prieskonių saugojimo laiką lemia eterinių aliejų kiekis ir malimo lygis. Kuo daugiau eterinių aliejų ir kuo smulkesnis malimas, tuo greičiau prieskonis praranda savo aromatą.
Teisingai juos laikant, prieskoniai savo aromatą gali išsaugoti net penkis metus, o malti – tris.

• Sumaltos kuminų sėklos - milteliai ilgiausiai skonį išlaikys stovėdami šaldytuve.


Prieskoninių augalų laikymas šaldytuve:

Nuskintų žolelių gyvavimo laiką galima kiek prailginti jas laikant šaldytuve, suvyniojus į drėgną popierinį rankšluostį ir laisvai įvyniotas į virtuvinę plėvelę. Taip laikomos žolelės išsilaikys savaitę ar ilgiau, tik reikėtų nepamiršti kas kelias dienas pakeisti popierinį rankšluostį.

Jei šaldytuve daug vietos, galima žoleles laikyti pamerktas į vandenį. Vandenį reikėtų pakeisti kas kelias dienas ir pakirpti kotų galus.


Užšaldymas šaldiklyje

Užšaldytos žolelės praras spalvą, tačiau išsaugos skonį.
Prieš užšaldymą galima susmulkinti ir užšaldyti tvirtai uždengtame inde. Taip galima šaldyti petražoles, baziliką, raudonėlį, laiškinį česnaką, krapus, kalendrą, daržinį builį ir t.t.
Arba galima susmulkintas žoleles sudėti į formeles ledukams, užpilk vandeniu ir užšaldyti.
Arba žoleles suplakti su trupučiu aliejaus smulkintuvu ir šią košę užšaldyti ledukų formoje.

Šaldytos žolelės išsilaikys iki 6 mėnesių.


Džiovinmas

Džiovinti galima daugelį prieskoninių augalių, tačiau dažniausiai džiovinama čiobrelį, rozmariną, mėtas, šalaviją, mairūną, raudonėlio bei lauro lapus.

Surišk žolelių kotus ir pakabink saulėje ar šiltoje, gerai vėdinamoje patalpoje lapais žemyn, kad visi aromatiniai aliejai susikauptų lapuose. Žolelės turėtų išdžiūti per 3-5 dienas, priklausomai nuo oro. Išdžiovintas žoleles sudėk į užsukamą indą ir laikyk iki 12 mėnesių.