Dabar esate » Virtuvės subtilybės » Įdomybės pasaulyje maisto ir mitybos tema • Viskas apie kavą

Kavos pupelių rūšys

Dabar kava pripažinta ir vertinama visame pasaulyje. Kavos pramonėje kavos pupelių rūšys yra arabika ir robusta. Kažkada kažkur teko perskaityti tokį sakinuką, kad "pačios prasčiausios rūšies arabika visada lenks pačios geriausios rūšies robustą". Tad, kuo jos skiriasi?

Arabika

Yra geriausia kava, pasižyminti sodriu skoniu ir puikiu aromatu. Beje, kavos kokybė priklauso nuo to, kur ji subrandinta. Kuo aukščiau jūros lygio auginama kava, tuo geresnė jos kokybė. Arabika auginama kalnų šlaituose, vietose, kur iškrenta daug kritulių. Arabikai reikia gerai drenuoto dirvožemio, dviejų valandų saulės per dieną, o likusį laiką turi būti pavėsis. Geriausia kava auga tropikų klimato juostose 600-1800 metrų aukštyje. Arabika yra absoliuti lyderė tarptautinėje kavos šeimoje. Arabikos pupelė maloni akiai ir puikaus skonio, ji būna taisyklingos, apvalios formos, arabika kilmingiausia iš visų kavos rūšių. Aukšta ir jos vieta kavos rinkoje - ji sudaro 70-75 proc. pasaulinės produkcijos.


Robustos

Kavos krūmai auga žemesnėse vietose. Palyginti su arabika, jie auga greitai, atsparūs ligoms ir derlingesni. Vakarų Europa robustą atrado tik praėjusio šimtmečio pabaigoje, tačiau ji greitai įgavo didelę ūkinę svarbą, kadangi ją galima kultivuoti ir žemesniuose tropiniuose regionuose. Robusta dažniausiai naudojama tirpiai kavai gaminti ir paprastai maišoma su kitų rūšių kavos pupelėmis. Pati robustos pupelė pailgos, netaisyklingos formos. Šios rūšies kava rinkoje užima likusią 25-30 proc. dalį.

Visa kava pakuojama į maišus, tada kraunama į specialius konteinerius, užtikrinančius saugų transportavimą, kad tikslą pasiektų nesugedusi.

Maltą kavą, kurią dažniausiai perkame prekybos centruose, dažniausiai sudaro kelių rūšių arabika, arba arabika sumaišyta su robusta. Apskritai reta kuri kompanija ant pakuotės parašo ir kavos pupelių regioną. Dažniausiai tik būna pažymėta, kad kava yra šimto procentų arabika.

Pačios kavos kokybei įtakos turi gamtinės sąlygos, turinčios poveikį pupelėms, taip pat, skrudinimas bei žinoma regionas.

Pasirodo, kavos kaip ir vyno, kiekvieno regiono kava turi sau būdingus skonius:

• Brazilijoje auginta kava yra vidutinio tamsumo, jos aromatas kompleksiškas, rūgštumas švelnus, o skonis palyginti aštrus, jaučiamas saldumas.
• Kolumbietiška kava turi karamelės saldumo ir jos skonis stipresnis nei brazilietiškos.
• Kavoje iš Etiopijos, panašiai kaip havajietiškoje, galima pajusti cinamoną, ji turi kakavos aromato.

Beje, švelnus kavos rūgštumas – šimtaprocentinės arabikos požymis, o nemalonus kartumas - prastos kavos požymis. Tačiau skani ar neskani kava, tai jau subtilus dalykėlis

Malta kava