Dabar esate » Virtuvės subtilybės » Skanaus maisto paslaptis • Viskas apie sultis

Ką vertėtų žinoti prieš spaudžiant sultis?

Sultys - tai ne tik vertingas maisto poduktas, bet ir gydomoji priemonė. Jų sudėtyje yra įvairių junginių, iš kurių svarbiausi yra vitaminai, fermentai, mineralinės medžiagos, mikroelementai, pektinai, organinės rūgštys, cukrūs bei kiti biologiškai aktyvūs junginiai.

Nustatyta, kad sultyse yra beveik visų pagrindinių junginių (vitaminų, mineralų, mikroelementų, pektinų, organinių rūgščių ir natūralaus cukraus), reikalingų žmogaus organizmui. Žmogaus organizmas sultis lengvai įsisavina. Jos gaivina, padeda išlaikyti ir atstatyti pašlijusią sveikatą.

Sultys gaminamos iš prinokusių vaisių, uogų, daržovių, jas spaudžiant ar ekstrakuojant. Vertingiausios yra sultys su minkštimu, nes į jas patenka visa valgomoji dalis. Tai pomidorų, morkų, šaltalankio, abrikosų, persikų, slyvų sultys.

Mažiau vertingos sultys su cukrumi. Sultys su minkštimu biologiškai ir kaip maistas yra daug vertingesnės. Į jas nerekomenduojama dėti cukraus. Pagamintos sultys vartojamos šviežios. Sulčių galima gerti tiek, kiek norisi. Norint pasiekti apčiuopiamų rezultatų, reikia gerti mažiausiai 600 gr. per dieną. Juo daugiau gersite sulčių, tuo greičiau pasieksite trokštamo rezultato. Sultys turi būti žalios, kad išsaugotų savo gyvybines, organines savybes. Jų nereikia virti, apdoroti, konservuoti ar pasterizuoti. Priešingu atveju visi enzimai sunaikinami, o atomai pavirsta neorganiniais arba negyvais atomais.

Šviežios sultys - sveikatos ir energijos šaltinis. Sveikos mitybos specialistai pataria gerti įvairių rūšių sultis, kad organizmas gautų kuo daugiau vitaminų. Jei kasdien išgersite bent po dvi stiklines, jūsų organizmui niekada nestigs vitaminų.

Geriausia gerti ne iš parduotuvės pirktas, o namie spaustas šviežias sultis. Pirkti yra natūralių arba koncentruotų sulčių. Koncentruotos gaunamos specialiu būdu išdžiovinus natūralias sultis. Jų milteliai skiedžiami vandeniu. Nektaras - tai sultys su minkštimu. Jis yra švelnaus ir malonaus skonio, nedegina skrandžio ir gerai malšina alkį. Gėrimai, arba stipriai skiestos koncentruotos (kartais ir natūralios) sultys, nedaug turi vertingųjų medžiagų. Į juos neretai dedama įvairių aromatinių medžiagų, saldiklių. Pigios sultys dažniausiai būna nelabai geros kokybės. Geriau pirkti šiek tiek brangesnes, bet natūralias.

Ruošiant žaliavą sulčių mišiniams, reikia laikytis reikalavimų:

• daržoves ir vaisius kruopščiai perinkti ir nuplauti;
• daržovių ir vaisių pjaustyti tik tiek, kiek spausite sulčių;
• išgertas sultis išgerti per 10 min; ilgiau palaikytos jos netenka pusės vertės;
• gerti mažais gurkšneliais arba per šiaudelį;
• maišant įvairias sultis, burokėlių sultys negali viršyti 1/3 turio;
• slyvų, abrikosų ir kitų kaulavaisių sultis maišyti netinka;
• su daržovėmis tinka maišyti obuolių, vynuogių bei kitų sėklavaisių sultis;

Kaip jau minėta, sultis reikia spausti tik iš gerai prinokusių vaisių, uogų ir daržovių. Netinka suvytusios ir apipuvusios. Išspaustas sultis geriausia išgerti iškart. Jų nepatartina saldinti, virti, konservuoti, nes praranda ne tik savo skonį, bet ir daug vertingų medžiagų. Jei šviežių sulčių iškart neišgeriama, jas galima supilti į sandarų indą ir padėti į šaldytuvą. Nepatartina laikyti ilgiau kaip vieną dieną.

Vertingiausios sultys yra su minkštimu. Jose lieka daugiausia vitaminų, gausu virškinimą gerinančios ląstelienos. Tirštas sultis galima skiesti vandeniu. Naudinga maišyti įvairias sultis, pavyzdžiui, raudonųjų burokėlių ir morkų; obuolių, persikų ir aronijų; morkų, apelsinų ir obuolių. Galima prigalvoti įvairių kombinacijų.