Dabar esate » Prieskoniai   Grįžti atgal  Grįžti atgal  Grįžti atgal

Krienai

Krienai - Lietuvoje auga vienintelė rūšis - valgomasis krienas. Auginamas kaip prieskoninis augalas. Šaknyse ir lapuose yra daug vitamino C ir fitoncidų. Šaknys ilgos, storos, mėsingos.

Krienai

Naudojimas:

Vartojamas (šaknis galima kasti ištisus metus - žinoma jei leidžia gamta, nors geriausias laikas kasti krienus yra vėlai rudenį (spalio-lapkričio mėn), kai sunyksta lapai, bet žemė dar nėra įšalusi.

Krienų šaknys, dažniausiai driekiasi gilyn, tačiau kartais gali auga ir horizontaliai. Tai greit besiplečiantis, bei sunkiai išnaikinamas augalas.

Iškastas šaknis geriausia sunaudoti iš karto, tačiau gerai išsilaiko laikomi rūsyje bei pamažu valgomi, geriausiai laikysi smėlyje.

Tarkuoti ir įvairiai paruošti krienai labai tinka prie žuvies, kiaušinių ir šaltų mėsos užkandžių. Krienų dedama ruošiant salotas su burokėliais arba obuoliais, gaminant aštrius padažus. Krienų lapų arba šaknų dedama konservuojant arba marinuojant agurkus bei kitas daržoves.

Krienai kaip prieskonis naudojami Europoje, Japonijoje ir Šiaurės Amerikoje. JAV yra keletas stambių krienų perdirbėjų, stambiausias – Gold’s Horseradish, įsikūręs Niujorke, kiekvienais metais parduoda vidutiniškai 2,5 milijono indelių krienų. Kompaniją įkūrė Hyman ir Tillie Gold’ai XX amžiaus 4-ajame dešimtmetyje, o vėliau ją išplėtė jų trys sūnūs Morris, Manny ir Herbert.

Krienų padažas, pagamintas iš trintų krieno šaknų ir grietinėlės, yra populiarus Jungtinėje Karalystėje. Šis padažas dažniausiai valgomas su kepta jautiena ir kitais mėsos patiekalais.

Liaudies medicinoje:

• Mažina podagros ir reumato sukeliamus negalavimus.
• Turi daug medžiagų, kurios užmuša bakterijas, daug vitamino C, fermentų, mineralinių medžiagų,
• Vartojami nuo nevaisingumo.
• Vėžio profilaktikai.
Sušalus profilaktiškai gerai veikia ant kelių ir pėdų dedami karšti krienų kompresai.
Šaknų košelė arba antpilas gydo pūlines žaizdas, ausų uždegimą.
Vandeniu praskiestos krienų sultys tinka burnai ir gerklei skalauti prasidėjus gleivinių uždegimui arba anginai, nes krienuose yra lizocimo (baktericidiškai veikiančios baltyminės medžiagos).

PAVOJUS:

Krienus rekomenduojama vartoti saikingai ir ne itin dideliais kiekiais. Dideliais kiekiais naudojami krienai gali padidinti kraujospūdį ir pakenkti skrandžiui (itin didelis krienų valgymas gali būti skrandžio opos priežastis).

Sergant skrandžio bei žarnų uždegimais, kepenų bei inkstų ligomis krienų reikėtų nevartoti.